Jakékoliv připomínky, dotazy, přání či stížnosti adresujte na: sever-rat@seznam.cz
Právě sleduje: Legendární seriál: "Odpadlík", Těší se na: TBBT - 7. sérii; Zpátky do školy.
The walking dead, Simpsonovi - 24. série

V přípravě další díl Velký atlas blogerů...

Duben 2013

Nebíčko

26. dubna 2013 v 18:13 | Sever-rat |  Foto s průpovídkou
Půjčená zrdlovka a zkouška focení. Co jiného, než moje oblíbené nebíčko. Foceno dne 13.4., kdy po dlouhé době byl moc pěkný den. Konečně už přichází jaro a zima utíká. Doufám, že se objeví až v prosinci. Do té doby, buď tu prosím teplo...


Píší Češi jako prasata?

3. dubna 2013 v 18:13 | Sever-rat |  Různé články
Že Češi píší jako prasata jsem zjistil, když jsem četl tisíce dopisů od zákazníků. Teď mám na mysli psanou formu. Vždy jsem si myslel, že 21. století posune lidi dopředu, tudíž lidé budou více psát na počítači a psané písmo postupně zanikne. Opak je však pravdou.

Touto cestou Vám chci popsat, jak lidé píší dopisy. Nebudu psát žádné konkrétní věci, ale věřím, že to pro Vás bude úsměvné. Ujišťuji Vás, že níže uvedené věci psali skuteční lidé, kterým bylo více než 18 let :-D

Lidé stále rádi píší psanou formou - propiskou, inkoustovým perem, tužkou nebo fixou. Mezi některými lidmi jsou dokonce umělci. Dopis, který obsahoval 10 stránek A4, byl ručně psaný fixou. Každá stránka byla napsána jinou barvou.

Občas se v nějakém dopisu dokonce našla kresba sluníčka, panáčka, jak střílí, dále srdíčka, mraky, onanující chlap na záchodě, komix s náklaďákem, který převážel nebezpečný odpad. Nikdy bych neuvěřil, že lidé budou kreslit v dopisech, které jsou adresovány nějaké instituci. Často se v dopisech vyskytovaly různé básničky. Když už je řeč o básničkách, rozhodně tu na mém blogu žádnou nenajdete. Básnit skutečně neumím. Když jsem byl mladý, tak jsem vytvořil báseň pro holku, která spíš vyvolala výbuch smíchu u spolužáků:

Deniso, ty máš krásné vlasy
a na polích zrají klasy.

Tímto skončila má básnická kariéra. Ale teď zpátky k dopisům.

Jak jsem již psal, lidé rádi píší psanou formou a musím konstatovat, že se to po nich často nedá přečíst. Různé klikiháky, luštění a nakonec se vzdám, protože nějaký dopis skutečně nepřečtu. Musím se přiznat, že i já píši jako prase. Od základní školy už nepíši psace, ale pouze na PC. U dopisů to nakonec skončí tak, že přečtu pouze jméno, např. Jiřina a přijmení je nečitelné. Vzhledem k tomu, že lidé ve většině případů ani nepíší zpětnou adresu, nemám ani kam odepsat.

Vždy jsem si myslel, že vyjmenovaná slova nedělají starším lidem problémy. Hodně jsem se mýlil. Minulý týden jsem četl dopis, který měl 7 řádků a už od pohledu jsem v něm viděl spousty chyb. Celkem jsem napočítal 42 chyb. A to napsal dospělý člověk, kterému bylo přes 40 let. I prvnáček by napsal méně chyb. A bohužel to není jediný případ.

Přehled chyb, které jsem viděl v dopisech:
Co napsal člověk vs. překlad, správná formulace
Nábytka - nabídka
objedvat - obědvat
slomit - zlomit
do hromady - dohromady

a to bych mohl pokračovat do nekonečna...

Další věc, která mě moc štve, je ta, že text je velmi nepřehledný. Někdy skutečně, ani po opakovaném čtení, nepochopím, co dotyčný po mě chce. Je těžké zjistit, co chce autor říci.

Můj závěr je ten, že Češi skutečně píší jako prasata a většina lidí vůbec neovládá Český jazyk a většina také neumí složit dohromady text tak, aby vůbec dával smysl.

Ještě dnes se udála zajímavá událost se zaslaným dopisem, kdy byl zasílán dopis na adresu Jerusalem, což je obec u Příbrami. Po 3 měsících se dopis vrátil z Izraele, že je adresát neznámý. Takže dopis, který byl zaslán do české obce, se dostal do zahraničí pouze za cenu 10 korunové známky.

Příště se podíváme na zajímavé texty..